Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü

Yapay zeka bir teknik direktör! Evet yanlış duymadınız. İngiltere’de yerel lig olan Isthmian League ’de mücadele eden Wingate & Finchley takımı, dünyanın ilk yapay zeka teknik direktörü ‘nü göreve getirdi!

Sanat dünyasında gelişme kaydeden yapay zeka sanatçılardan sonra artık futbol dünyasına da giriş yapan yapay zekanın, sporda ne kadar ileri gideceklerini zaman gösterecek fakat şunu söyleyebiliriz ki; yapay zeka artık hayatımızın her alanında var olacaklar gibi görünüyor.

 

Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü: AI COACH ve Wingate & Finchley Takımı

Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü: AI COACH ve Wingate & Finchley Takımı

 

 

Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü: AI COACH

AI COACH, “Big Bang Fair” isimli teknolojisi firmasının genç matematikçileri, bilim insanları ve yapay zeka uzmanları tarafından oluşturuldu.

AI COACH, insan teknik direktörler gibi antrenmanlar ve maçlar sayesinde yeni şeyler öğrenerek kendisini daha da geliştirebilecek.

Wingate & Finchley kulübünün yöneticisi Dave Norman, yapay zekanın futbolun temellerine sadık kalarak doğru çözümler üretebileceğine inandığını belirtti.

Yapay zeka teknik direktörü göreve getirenler arasında yer alan Norman, “Futbolun temelleri, sanal bir insan ya da yapay zekadan gelse de aynıdır. Bu yüzden bu teknolojinin büyük bir destekçisi olarak onu ekibimize kattığımız için çok mutluyuz. Kurulum büyük ölçüde tamamlandı ve bize galibiyetler getireceğini umuyorum” dedi.

Bizde teknolojiyi ve bilimi yakından takip ederek bunu futbola entegre eden, böylece yapay zeka bilinirliğini arttıran Wingate & Finchley kulübüne, powerzeka.com ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Umarız çok başarılı olurlar. Peki ya bu yapay zeka teknik direktörler Türkiye ‘deki takımların başına göreve gelseler sizce nasıl olurdu?

 

Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü: AI COACH

Dünyanın İlk Yapay Zeka Teknik Direktörü: AI COACH

 

Yapay Zeka Teknik Direktörün İlk Maçı Beraberlikle Sonuçlandı

Takımın sahaya çıkacağı 11’i, taktiksel anlamda dizilişi ve rakibin analizine göre uygulanacak taktikleri belirleyecek olan yapay zeka, 9 Şubat’ta kulüp için önemli bir mücadele olan Whitehawk FC karşılaşması ile ilk maçına çıkmış oldu. Maç 1-1 beraberlik ile sona erdi. Maçı uzun süre geride götüren AI COACH ‘ın takımı son dakikada bulduğu gol ile 1 puanı kazandı. Böylece dünyanın ilk yapay zeka teknik direktörü, kariyerinin ilk maçında, ilk puanını almış oldu. Tebrik ediyoruz!

 

Yapay Zeka Teknik Direktör Türkiye ‘de İş Yapabilir Mi?

Herkesin teknik direktör olduğu (!) güzel ülkemizde bir yapay zekaya bu iş düşer mi çok emin değilim fakat bilimsel çalışmaların ağırlık verildiği, futbolculara ait verilerinin hassasiyet ile toplandığı, maç ve antrenman analizlerinin yapıldığı takımlarda neden yardımcı teknik direktör olmasınlar ki?

Yapay zekayı bu şekilde kullanan takımlara mutlaka fayda sağlayacaktır diyebilirim.

Ama Türkiye ‘de bu teknoloji biraz farklı karşılanabilir. En ufak bir başarısızlıkta “AI İstifa” ya da “Yapay Zeka İstifa” sesleri taraftarlardan duymak mümkün. Bir bakmışsınız ki zavallı AI COACH, Yılmaz Vural hocam gibi ülkenin tüm illerini gezip, bir çok takıma renk katmış ama en çok da istediği kulübü çalıştıramamış bir yapay zeka teknik direktör olarak hafızlarımızda yer edinebilir.

Ya da bir holigan tarafından kafasına taş atılırmışçasına yapay zekanın gizlice fişi çekilebilir. Düşünsenize bir yapay zekanın basın toplantısında “Look at the tabela” dediğini veya bir yapay zekanın sürekli Aykut Kocaman ‘la karşılaştırıldığını. Ne büyük bir talihsizlik!

Yani bizim ülkede futbol kültürü değişmediği sürece bunları duymak ve görmek maalesef ki mümkün. Sonuç olarak futbolda böyle bir teknolojiye daha hazır değiliz ülke olarak.

Yapay zekalar basketbolda başarılı olabilir mi dersiniz? Basketbolda koçların oyuna katkısının ne derece fazla olduğunu bilmemize rağmen, bence olabilirler. Ama bir Obradovic mi? Asla!

Sizce Türkiye ‘de yapay zeka bir teknik direktör olsa nasıl olurdu ? Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Kaynaklar:

  • https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-6621309/Wingate-Finchley-appoint-AI-football-coach-non-League-clash-against-Whitehawk-FC.html
  • http://www.wingatefinchley.com/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.