Çin, Tianwen-1 ‘i Mars’a Yolladı

Çin, tamamen yerli ve ilk Mars görevini üstlenecek olan Tianwen-1 ‘i, 23 Temmuz 2020’de Hainan Adasındaki Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden, Long March 5 roketi ile başarılı bir şekilde fırlatmayı başardı.

Tianwen-1, iki araçtan oluşmaktadır. Bir mekik(orbiter) ve bir gezici robotla (lander/rover) birlikte kızıl gezegen’e gönderilmiştir. Bu ikili kombinasyon ile gönderim daha önceki Mars görevlerinde hiçbir ülke tarafından denenmemiştir.

Tianwen-1 ‘deki bu görülmemiş teknolojik kombinasyon, Çin’in daha önce gerçekleştirmek istediği fakat başarısız olduğu Mars görevinden kaynaklanan hırs ile açıklanabilir. (Daha önce Rusya ile ortak olarak gönderilmek istenen Yinghuo-1 aracı fırlatmanın başarısız olması sonuncunda Dünya yörüngesinde sıkışıp kalmıştı. 15 Ocak 2012’de atmosfere giriş yaparak Pasifik Okyanusu üzerinde parçalara ayrılmıştır.)

Tianwen-1

Tianwen-1

 

 

Tianwen-1, Mars’a Ne Zaman İniş Yapacak?

Her şey yolunda giderse, Tianwen – 1, Şubat 2021‘de Kızıl gezegene varacak.

Daha önce 1976 yılında NASA’nın Viking 2 aracına ev sahipliği yapan gezegenin kuzey yarım küresinde büyük bir düzlük olan Utopia Planitia içinde bir yere inecek.

 

İlginizi Çekebilir: Mars’a Ulaşmak Kaç Gün Sürüyor?

 

Tianwen-1

Utopia Planitia – Mars

 

 

Tianwen-1, Mars’ta Neler Yapacak?

Güneş enerjisiyle çalışan gezici iniş yaptıktan sonra çevresini ayrıntılı olarak incelemek için yaklaşık 90 Mars günü (sol) harcayacak. (Bir sol, dünya gününden yaklaşık 40 dakika daha uzundur.)

Tianwen-1 gezici aracı, altı farklı bilimsel araçla Mars’tan verileri toplayarak merkeze iletecek. Üzerinde bulunan araçlar; Multispektral Kamera, Arazi Kamerası, Mars-Rover Yeraltı Keşif Radarı, Mars Yüzey Kompozisyon Dedektörü, Mars Manyetik Alan Dedektörü ve Mars Meteoroloji Monitörü.

Tianwen-1 ‘in Mars’ta aşağıdaki araştırmaları yerine getirmesi beklenmektedir.

  • Morfoloji ve jeolojik yapıyı haritalamak.
  • Yüzey toprağı özelliklerini ve su-buz dağılımını araştırmak.
  • Yüzey malzemesi bileşimini analiz etmek.
  • İyonosfer ve yüzeydeki Mars iklimi ve ortamının özelliklerini ölçmek.
  • Mars’ın fiziksel alanlarını (elektromanyetik, yerçekimi) ve iç yapısını algılamak.

 

 

İsmi Neden Tianwen Olarak Seçildi?

Çin’in ilk Mars görevini üstlenen uzay aracı Tianwen-1 olarak adlandırıldı. Üst düzey teknolojiye sahip bu araç sizce ismini nereden aldı?

Tian wen (Heavenly Questions), Cennete Ait Sorular” anlamına geliyor. Bu isimlendirmenin altında ise Çin edebiyatından bir eser ortaya çıkıyor. Antik Çin’in en büyük şairlerinden biri olan Qu Yuan (MÖ 340-278) tarafından yazılmış bir şiirden esinlenerek Tianwen ismi verilmiştir.

 

Antik Çin’in en büyük şairlerinden biri olan Qu Yuan (MÖ 340-278) tarafından yazılmış bir şiir: Tian wen

 

 

Temmuz Ayı, Mars Ayı

Tianwen-1, Temmuz ayında son dört gün içinde gerçekleştirilen ikinci Mars görevidir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Hope (Umut) Uydusu, 19 Temmuz 2020 Pazar günü Mars atmosferini ve iklimini incelemek üzere H-2A roketinin üstünde Japonya’dan uzaya doğru fırlatıldı.

 

İlginizi Çekebilir: Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope (Umut) Uydusu Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

 

Tianwen-1 gibi Hope da (Emirates Mars Misyonu olarak da bilinir) tarihi bir öneme sahiptir. Bir Arap devleti tarafından geliştirilen ilk gezegenler arası görevdir. Tianwen-1 ‘de daha bahsettiğimiz gibi Çin ‘in tamamen yerli ve ilk Mars görevidir.

Ve Temmuz ayındaki Mars görevleri sadece bunlarla sınırlı değil! NASA ‘nın bir sonraki Mars görevinde yer alacak olan gezici robotun, 1.050 kg ağırlığındaki Perseverance (Azim) ‘ın, 30 Temmuz 2020’de gönderilmesi planlanıyor.

 

1.040 kg ağırlığındaki Perseverance(Azim) Mars Gezici Robotu-NASA

 

2,7 milyar dolarlık Mars 2020 misyonunun merkezi olan Perseverance, milyarlarca yıl önce bir gölü ve bir nehir deltasını barındıran 28 mil genişliğindeki (45 km) Jezero Krateri‘nde antik yaşam belirtileri için araştırmalarda bulunacak.

 

Jezero Krateri – Mars

 

İlginizi Çekebilir: Gelecekte Mars Turistlerinin Keşfedebileceği 9 Harika Yer

 

 

Tianwen-1 ‘in Sıradışı Fotoğrafları

 

Tianwen-1 ‘in geliştirildiği laboratuvar – Çin

 

Tianwen-1’in İniş Testleri Yapılırken

 

TW-1 Test Aşamasında

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.space.com/china-tianwen-1-mars-mission-launch.html
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Yinghuo-1
  • https://www.nasa.gov/perseverance/images

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.