Robot Spot, Polis Köpeği Oluyor!

Robotlar insanların yerlerini alacak mı? Bu soruya şimdilik net bir cevabımız yok belki ama robotlar yavaş yavaş bu yolda hamlelerine başladı demek elbette yanlış olmaz. Boston Dynamics‘in geliştirdiği robotlardan biri olan Robot Spot,  ABD’de Massachusetts Eyalet Polisi tarafından polis köpeği olarak arama görevlerinde kullanılmak üzere test edilmeye başlandı.

Ayrıca Massachusetts Eyalet Polisi robotları aktif olarak görevlerde kullanan ilk güvenlik teşkilatı oldu.

 

Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot : Spot

Boston Dynamics tarafından geliştirilen robot : Robot Spot

 

 

ABD Polisi Boston Dynamics’in Robot Spot’unu Arama Görevlerinde Kullanacak

Hemen hemen bütün ülkelerin polis teşkilatlarında; işleri kolaylaştırması, polislere yardımcı olabilmeleri için envanterlerinde köpekler ve robotlar bulunur. Ama artık polis teşkilatlarının köpek robotları da olacak.

Massachusetts Eyalet Polisi robot spot ‘u bomba imha biriminde görevlendirmeyi planlıyor. Böylece bomba imha konusunda polislerin üzerindeki riski sıfıra indirmeyi hedefliyorlar.

Bu tür görevlerde başarılarını 90 gün boyunca test edebilmek amacıyla Spot, Boston Dynamics’ten ödünç olarak alındı.

 

Polis Robot Köpeği Spot 'un, Bomba İmha ve Kaçırılma-Rehine Olaylarında Kullanılması Planlanıyor.

Polis Robot Köpeği Spot ‘un, Bomba İmha ve Kaçırılma-Rehine Olaylarında Kullanılması Planlanıyor.

 

Kiralama yapılırken oluşturulan dokümanlarda; robot köpeğin kullanımına ilişkin pek fazla ayrıntılı bilgi verilmemesi dikkat çekiyor.

Bir devlet polisi sözcüsü ise Robot Spot ‘un, polis teşkilatında yer alan diğer robotlar gibi görevlilere şüpheli cihazların görüntülerini, silahlı bir saldırganın saklandığı yeri vermesi amacıyla “mobil uzaktan gözlem cihazı” olarak kullanılacağını belirtiliyor.

Boston Dynamics iş geliştirme başkan yardımcısı Michael Perry, Spot ‘un petrol-gaz, inşaat ve eğlence sektörü gibi birçok farklı sektörde farklı kullanımlara sahip olmasını istediğini dile getiriyor.

Polisin Spot’u insanlar için çok tehlikeli olan alanlara – kimyasal bir sızıntıya, şüpheli bir bombaya yakın bir yere veya rehine durumuna- göndermesini öngördüklerini ve bu sebepten polis teşkilatının kullanımına verdiklerini dile getirmiştir.

 

Polis Robotu Spot Silahlanacak Mı?

Spot açık kaynak API ‘li “genel amaçlı“, 360 derecelik, düşük ışıklı bir kamerası ve bir kolu olan bir robottur. Bu durum müşterilerin farklı alanlarda farklı şekilde Spot’u kullanabilmesine olanak sağlamaktadır. (Bir polis departmanında veya depoda operatör olarak vb.)

Yani Spot’u satın alan müşteriler Spot’u kendi yazılımı ile özelleştirebilmektedirler. (Massachusetts Eyalet Polisi şu anda bu özelliğini kullanmadıklarını söylemektedir.)

Bu sebepten Robot Spot, şu anda ABD’de Sivil Hak ve Özgürlük Derneklerinin baskısı altında diyebiliriz. Dernekler, polis teşkilatlarının Spot dahil olmak üzere yakın gelecekte kullanacakları robotların hangi amaçlarla kullanılacaklarını açık bir şekilde belirtilmesi gerektiğini savunuyorlar. Haksız da sayılmazlar.

Yapay zeka ve robotlar insanlık için bir tehdit mi sorusunun cevabını merak ettiğimiz bu günlerde, robotların silahlandırılması bu sorunun cevabını acı bir şekilde öğrenmemizi sağlayabilir.

Bu sebepten midir bilinmez Boston Dynamics Spot‘un silahlanmasını asla istemiyor. Michael Perry, kiralama sözleşmelerinde robotun “insanlara fiziksel olarak zarar verecek ya da gözünü korkutacak şekilde” kullanılmasını engelleyen bir maddeye sahip olduğunu belirtmektedir.

 

Spot açık kaynak API ‘li “genel amaçlı”, 360 derecelik, düşük ışıklı bir kamerası ve bir kolu olan bir robottur.

 

İlginizi Çekebilir: Isaac Asimov ‘un 3 Robot Yasası Nedir?

 

Ayrıca polis teşkilatındaki yetkililer, derneklerin tepkisine bir cevap olarak; Spot dahil envanterlerinde bulunan tüm robotların herhangi bir şekilde silahlandırılmaması konusunda kamuoyuna güvence veriyorlar.

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.boston.com/news/technology/2019/11/25/mass-state-police-boston-dynamics
  • https://www.wbur.org/news/2019/11/25/boston-dynamics-robot-dog-massachusetts-state-police
  • https://www.bostondynamics.com/robots

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.