Siz Basitçe Çizin, Yapay Zeka Şahesere Çevirsin!

Daha önce yapay zekaların sanat alanında ne kadar başarılı olduklarını Yapay Zeka Sanatçılar içeriğinde derinlemesine incelemiştik. Şimdi ise; güzel resim yapma yeteneği olmayan herkesin şahane resimler yapabilmesini sağlayan bir yapay zeka uygulaması olan GauGAN ‘ı tanımaya çalışacağız.

Nvidia tarafından geliştirilen, Rekâbetçi Üretken Ağlar olarak adlandırılan GauGAN yapay zekası, çizdiğiniz daha doğrusu karaladığınız taslakları, paint tarzı bir araçla fotoğraf benzeri muhteşem resimlere dönüştürebiliyor.

 

GuaGAN: Siz Basitçe Çizin Yapay Zeka Şahesere Çevirsin!

Yapay Zeka GauGAN : Siz Basitçe Çizin Yapay Zeka Şahesere Çevirsin!

 

 

Yapay Zeka Uygulaması GauGAN

 

Yapay Sinir Ağları GAN’lar

GAN ‘lar temel olarak birbirinden farklı amaçlarla çalışan iki sinir ağından oluşmakta, bu sinir ağları birbirleriyle yarışarak (rekabet ederek) kendilerini iyileştirmesi sonucu çıktılar üretmektedir.

Biri üretici (generator) ve bir diğeri de ayırt edici (discriminator) olan yapay sinir ağlarıdır. Gerçek görüntüler üzerine eğitilen ayırt edici, üretici olana sentetik görüntülerin gerçekçiliğinin nasıl geliştirileceğine dair piksel piksel geri bildirimde bulunarak gerçek görüntüye en yakın olanın oluşturulmasını sağlar.

 

Yapay Sinir Ağları GAN'lar

GAN Nedir? | Yapay Sinir Ağları GAN’lar

 

Hatta ürettikleri çıktılardan bazıları bir sanat eseri bile olabilmekte, binlerce dolara alıcı bulabilmektedir. Buna örnek olarak yapay zeka tarafından yapılan bir resim tam tamına 432 bin 500 dolara alıcı bulmuştur.

GAN tarafından oluşturulan Edmond de Belamy adlı bu portre ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

GauGAN: Siz Basitçe Çizin Yapay Zeka Şahesere Çevirsin!

GauGAN, benzer sinir ağları ile oluşturulmuş, yapay zekanın öğrenebilmesi için sisteme yaklaşık 1 milyon fotoğraf yüklemesi yapılmıştır. Böylece bu fotoğraflardaki nesneler ve birbiriyle olan ilişkileri yazılım tarafından analiz edilmesi sağlanmıştır.

GauGAN, mimarlar ve şehir plancılarından, peyzaj tasarımcılarına ve oyun geliştiricilere kadar herkese sanal dünyalar oluşturmak için büyük kolaylık sağlayabilecek bir araç olarak düşünülebilir. Gerçek dünyanın nasıl göründüğünü anlayan bir yapay zeka ile bu profesyoneller fikirleri daha iyi prototip edebilir ve sentetik sahnede hızlı değişiklikler yapabilirler.

GauGAN uygulaması ile kullanıcılara kum, gökyüzü, deniz veya kar gibi butonları kullanarak istediği şekilde karalamasına, değiştirmesine izin veriliyor. Mesela bir dağ çiziyorsunuz (karalıyorsunuz demek daha doğru olur sanırım) ve güzel olmadığını düşünüyorsunuz. Bir paint programı kullanıyormuşçasına hemen başka bir bir nesneyi saniyeler içinde onun yerine koyabiliyor resminizi değiştirebiliyorsunuz.

 

GauGAN ile basit bir çizgi çizerek mükemmel bir şelale oluşturabilirsiniz.

Yapay Zeka GauGAN | GauGAN ile basit bir çizgi çizerek mükemmel bir şelale oluşturabilirsiniz.

 

GauGAN Uygulaması ile iki basit kahverengi şekil devasal kayalıklara kolaylıkla dönüştürülebilir.

Yapay Zeka GauGAN | GauGAN Uygulaması ile iki basit kahverengi şekil devasal kayalıklara kolaylıkla dönüştürülebilir.

 

1 milyon görüntü üzerinde eğitilmiş, derin öğrenme modeli ile de karaladığınız, size göre saçma görünen bir görüntüyü kolayca sizin yerinize güzel bir resim haline getiriveriyor.

2019 yılı başında demo olarak çıkarılan, herkesin kullanımına sunulmayan GauGAN uygulaması, şimdilik sadece kara, deniz ve gökyüzü gibi doğa unsurlarına odaklanırken, ileri ki zamanlarda binalar, yollar ve insanlar da dahil olmak üzere diğer peyzaj özelliklerini doldurmaya başlanması planlanıyor.

Hayal ettiğiniz gibi çizemiyor musunuz, aklınızda canlanan figürler kusursuz ama çizgileriniz hayallerinizi yansıtmaya yetmiyor mu? İşte size teknolojinin nimeti basit çizgilerle hayalinizi gerçekleştirme fırsatı.

GauGAN projesini tanıtan bir videoyu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Kaynaklar:

  • https://blogs.nvidia.com/blog/2019/03/18/gaugan-photorealistic-landscapes-nvidia-research/
  • Bilim ve Teknik Dergisi – Mayıs 2019 Sayısı
  • https://www.youtube.com/watch?v=p5U4NgVGAwg

 

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.