Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

Günümüzde oldukça yaygın olan dronelar (Uçan Göz), temel olarak gökyüzüne yükselmek için helikopterlerin minyatürü dört adet pervane kullanılırlar. Sabit kanatlı insansız hava araçları ise çalışma prensibi ve görünüş olarak minyatür uçaklara benzerler. Bazı drone’lar ise bu pervaneleri kalkış için kullandıktan sonra başka pozisyondaki pervaneleri ile hareketlerini yatay olarak, bir uçak gibi devam ettirebilirler. (Amazon firmasının geliştirmiş olduğu Amazon Prime Air buna örnek olarak verilebilir. Drone’a ait örnek videoya buradan ulaşabilirsiniz.)

Şimdi ise bir kuşun kanatlarının ve kuyruğunun hareket edebildiği tüm yollarla havada nasıl süzüldüğünü hayal edin. Bunun gibi biyolojik bir uçuş, diğer hava araçlarının etrafta dolaşma biçiminden oldukça farklı geliyor öyle değil mi? İşte Robotik Kuşlar ‘ın ortaya çıkışında bu hayalin payı büyük. İsviçre’deki mühendisler, bir şahinin uçma şeklini taklit eden bir Robotik Kuş ortaya çıkardılar.

 

 

Robotik Kuş: LisHawk

Bu yeni nesil drone, çevik avcılık becerileriyle tanınan bir kuş olan kuzey çakır kuşundan ilham alınarak tasarlanmıştır.

 

Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

Kuzey Çakır Kuşu (The Northern Goshawk) | Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

 

Bu robotik kuşun geliştirilmesindeki amaç; yüksek manevra kabiliyetini korurken, hem uzun mesafeleri yüksek hızlarda (sabit kanatlı bir uçak gibi) seyredebilen kuş benzeri bir drone yaratmaktı. Kuzey çakır kuşunun ilham kaynağı olmasında; hem çevik hem hızlı hem de göçmen bir kuş oluşunun payı büyük olmuştur.

Bu özelliklere sahip bir insansız hava aracının kent merkezlerinde uzun süre dolaşabilmesi için mükemmel olacağını düşünen bilim insanları, karbon fiberden ve diğer malzemelerden, LisHawk adı verilen bir teknolojik eser ortaya çıkardılar. Robo-Şahin (Robo-hawk)

 

İlginizi Çekebilir: Küçük Devler: Robot Böcekler

 

LisHawk ‘ın Teknik Özellikleri Nelerdir?

Kanat açıklığı yaklaşık 105 cm’dir. Bazı yönlerden robo-şahin, gerçek bir kuzey çakır kuşu gibidir. Dışa doğru yelpaze yapabilen kuyruğu yaklaşık aynı uzunluktadır — yaklaşık 24 cm. Ve kanadının dış kısmı (akor olarak adlandırılır) yaklaşık 30 cm uzunluğundadır, kabaca biyolojik karşılığı ile aynıdır.

 

Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

Kuzey Çakır Kuşu (The Northern Goshawk) ve LisHawk | Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

 

Kanatlar dışa doğru uzanabilir veya içe doğru kıvrılabilir. Kuyruk dışarı çıkabilir ve yukarı, aşağı ve yan yana hareket edebilir. Bu geçiş yeteneği, LisHawk ‘a iyi olduğu uçma türü yelpazesini genişletme yeteneği verir; tipik bir drone bu şekile hareket edemez.

 

İlginizi Çekebilir: Biyonik Arılar Veri Toplayacak!

 

Yine de, doğayı yapay malzemelerle kopyalamaya çalışmanın zorlukları var. Bunlardan en önemlisi, robotik şahinin kanatlarını çırpmamasıdır– pervane kullanılmaktadır. Bir makine mühendisi bakış açısından pervane oldukça verimli ve basit bir sistem olmasının yanında kanadını çırpan bir insansız hava aracının yaratılması bir o kadar zorlu bir sistemdir. Bu karşılaştırmalı durumun tam zıttını hayal etmek gerçekten de komik: Gagasından pervanesi çıkmış bir Kuzey Çakır Kuşu (The Northern Goshawk).

 

Enrico Ajanic ve LisHawk | Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

 

LisHawk | Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

 

Hızlı seyir uçuşu için ideal ayarın, kanatların ve kuyruğun içe doğru sıkışması, minimum hızın saatte 27 km olduğu bir konum olduğu tespit edilmiştir.

Daha yavaş ama daha çevik uçuş için, kuyruk ve kanatlar uzatılmış olarak hız 15 km/saate düşer. Havacılıkta bu şekilde kanat şeklini değiştirmek oldukça nadirdir: Orijinal Top Gun’ın savaş uçağı olan F-14 gibi uçaklar da bu özellik görülür.

LisHawk, Ocak ayında piyasaya çıkan PigeonBot adlı benzer bir robo-kuşun tüylü ayak izlerini takip etmektedir.

 

PigeonBot ‘un Uçuş Testinden Bir Fotoğraf | Yeni Nesil Dronelar: Robotik Kuşlar

 

PigeonBot ‘tan farklı olarak, bu robot şahin gerçek bir kuşun tüylerini kullanmaz — Enric Ajanic ‘in ekibi LisHawk için yapay bir çözüm geliştirmiştir.

 

İlginizi Çekebilir: Robotların Artık Hissedebilen Yapay Derileri Var

 

Gerçekçi olmak gerekirse; şahin veya güvercin benzeri robotların yakın zamanda şehirlerde dolaştığını görmemiz pek olası bir durum değil. Sabit kanatlı dronlar ve quadcopter’lar endüstrinin ihtiyaçlarını gidermeye devam etmektedir ve kırsal alanlar onlar için daha güvenli ortamlar ve daha iyi bir uçuş alanları olduğu bir gerçektir.

Ancak bu, ilhamını biyolojiden alan bir robotik yaratılışın, basitçe söylemek gerekirse çok havalı olduğu gerçeğini değiştirmez.

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.popsci.com/story/technology/robotic-hawk-drone/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.