Dünyanın En Güçlü Robotik Eli Piyano Çalabilecek Hassasiyete Sahip

Güney Kore’de, ileriki yıllarda belki de daha çok konuşulacak yeni bir buluş ortaya çıktı: “Dünyanın en güçlü robotik eli.”

Daha önce hissedebilen yapay derileri olan robotları duymuştuk. Şimdi ise; insan gibi ince dokunuşlarıyla günlük kullandığımız nesneleri kolayca kavrayabilen robotik eller teknolojisi gündemimizde.

Kore Makine ve Malzeme Enstitüsü‘ndeki (KIMM) bilim insanları, yeni tasarlamış oldukları robotik ellerin dünyanın en güçlüsü olarak, kendi ağırlığının üç katına kadar nesneleri kavrama yeteneğinin yanı sıra; piyano çalma, su bardağı ile servis yapma, makasla kağıt kesebilme, yumurtayı kırmadan kavrayıp taşıyabilme gibi hassas görevleri de üstlenebildiklerini dile getiriyorlar.

 

Dünyanın En Güçlü Robotik Eli

Piyano Çalabilen Dünyanın En Güçlü Robotik Eli

 

İlginizi Çekebilir: Robotların İnsanların Yerini Alması Yakın Mı?

 

 

Dünyanın En Güçlü Robotik Eli

Çeşitli robotik kollara kolayca monte edilebilen el, bir insan elinin hem boyutlarını hem de işlevlerini taklit etmesi için 4 parmak ve 16 eklemli olarak tasarlanmıştır.

 

Kuvvet ve dokunma sensörleri, yeni robotik elin hassas nesneleri kavramasını sağlıyor. Bu robotik el 4 parmak, 16 eklem ve birçok sensörden meydana gelmektedir. | Dünyanın kendi ağırlığına karşı en güçlü kavrama gücü olan robotik el

 

Parmak uçlarına, parmaklara ve avuç içine yerleştirilmiş olan iki tür kuvvet sensörü de, elin nesnelerle temasını tespit etmesine ve kavramasının gücünü kontrol etmesine yardımcı olmak için geliştirilmiştir.

Kendi ağırlığının 1 kg kadar olması ve bu hafifliğe rağmen 3 kg kadar nesneleri kavrayabilme özelliği sayesinde diğer robotik kollara karşı fark yaratmaktadır.

KIMM‘in Robotik ve Mekatronik Bölümü baş araştırmacısı Dr. Hyunmin Do liderliğindeki proje, endüstriyel tesislerde çalışanlara ve insanların günlük rutinlerindeki işlere yardımcı olmayı hedeflediklerini dile getiriyor.

Videoda da görebileceğiniz üzere robotik el bir Beethoven konçertosu yapmaya şimdilik hazır değil ancak birkaç basit notaya bile böyle hassasiyetle dokunabiliyor olması, teknoloji (ve müzik) için büyük bir adım atıyor anlamına gelebilir.

Kim bilir, gelecek yıllarda belki de tam bir robot orkestrası ile canlı performanslar izleyebileceğiz…

 

Maestro (mayestro) Olarak Bir Orkestrayı Yöneten Robotik Kol

 

İlginizi Çekebilir: Yapay Zeka Sanatçılar!

 

 

Kaynaklar:

  • https://newatlas.com/robotics/worlds-strongest-robotic-hand-play-piano/
  • https://www.kimm.re.kr/e_safety
  • https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=aYluxmmSerE&feature=emb_title
  • https://www.youtube.com/watch?v=HYfWRQDHYlM&feature=emb_title
  • https://www.classicfm.com/discover-music/instruments/piano/korean-robot-hand-plays-human-fingers/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.