Power BI Web-Ağ Geçitlerini Yönetme (Manage Gateways)

Power BI Ağ Geçidi Bağlantısının Tanımlanması ve Ağ Geçitlerini Yönetme

* Ağ geçidi bağlantısının tanımlanabilmesi ve ağ geçitlerini yönetebilmek için Power BI Gateway kurulumunun yapılması gereklidir. Eğer yapmadıysanız linkteki yazımı takip ederek yükleme işlemini yapabilirsiniz.

 

 

 

1. PowerBI Web ekranında yenilemesini zamanlayacağımız (otomatik olarak bizim belirlediğimiz saatlerde tanımlı veri kaynağına giderek veriyi güncelleme olarak tanımlayabiliriz.) raporun VERİ KÜMELERİ menüsünden bölümüne tıklanır ve YENİLEMEYİ ZAMANLA (Schedule Refresh) seçilir.

Eğer verilerin manuel olarak güncellenmesi isteniyorsa açılan menüden ŞİMDİ YENİLE tıklanır.

Yenilenmenin gerçekleşmesi için YENİLEMEYİ ZAMANLA da olduğu gibi raporla ilgili tüm ağ geçitlerinin (gateways) tanımlanmış olması gereklidir.

 

Power BI Web - Ağ Geçitlerini Yönetme - Yenilemeyi Zamanla/Şimdi Yenile

Power BI Web – Ağ Geçitlerini Yönetme – Yenilemeyi Zamanla/Şimdi Yenile

 

 

2. Şimdi bu ağ geçitlerinin nasıl tanımlanacağına bakalım.

Ağ geçitleri kavramı; raporu oluştururken kullanmış olduğumuz verilerin kaynaklarının tanımlanması anlamına gelir.

Mesela veri tabanından aldığımız verilerin hangi sunucudan (server), hangi veri tabanından (Database) alınacağın tanımlanması, excel’ den çekmiş olduğumuz verilerin bulunduğu yolun (path) tanımlanmasıdır.

 

 

3. Açılan ekranda Ağ geçidi bağlantısının pasif (çevrimdışı) durumdadır. Rapora bağlı tüm ağ geçitlerini tanımladıktan sonra bu bölüm aktif hale (çevrimiçi) gelecektir. Ağ Geçitlerini Yönet linkine tıklıyoruz.

 

power-bi-ag-gecidi-baglantisi-cevrimdisi-durumda

Ağ Geçidi Bağlantısı Çevrimdışı Durumda

 

 

4. Daha önce Power BI Gateway (On-premises data gateway) kurulumu sırasında oluşturduğumuz hesap burada karşımıza gelecektir. Departman – Açıklama ve Kişi Bilgilerini girip-kontrol edip Uygula butonuna tıklıyoruz.

Power BI Web - Ağ Geçidi Küme Ayarları

Ağ Geçidi Küme Ayarları

 

 

5. Ağ geçitlerini tanımlayabilmek için, daha önce tanımlamış olduğumuz ağ geçidi kümesinin (BİLGİ TEKNOLOJİLERİ GATEWAY)  açılır menüsünden VERİ KAYNAĞI EKLE ‘ yi seçiyoruz.

 

Ağ Geçitlerinin (Veri Kaynaklarının) Tanımlanması

Ağ Geçitlerinin (Veri Kaynaklarının) Tanımlanması

 

 

 

6. Raporumuzda Excel ‘ den çekmiş olduğumuz veriler için Veri Kaynağı TürüFile olarak seçilir.

Raporlarınızda birden fazla Excel dosyasından veri çekiyor olabilirsiniz, bu sebepten Veri Kaynağı Adını anlaşılır bir şekilde tanımlamanızı tavsiye ederim.

 

Excel Dosyasının Veri Kaynağı Olarak Tanımlanması

Excel Dosyasının Veri Kaynağı Olarak Tanımlanması

 

 

7.  Tam yol alanına Excel dosyanızın bulunduğu yol (path) tanımlanır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi ise dosya uzantısının (.xlsx) yazılması gerektiğidir.

 Kimlik Bilgileri bölümüne ise, Excel dosyasının bulunduğu bilgisayara gateway’ ın ulaşabilmesi için Windows kullanıcı adı ve Windows parolası tanımlanmalıdır.

Bu yazım için oluşturduğum örnekte; Excel dosyası kendi bilgisayarımda değil uzaktan masaüstü bağlantısı ile bağlandığım başka bir bilgisayarın masaüstünde yer almaktadır. Bu sebepten bu bölüme uzaktan masaüstüne bağlanmaya yetkili olduğum kullanıcı adımı ve parolamı ekledim.

Daha sonra Ekle butonuna basıyoruz artık ilk veri kaynağı, ağ geçidi tanımımızın altında oluşmuş olmalıdır.

 

Veri Kaynağı Olarak Eklenen Excel'in Ayrıntılarının Tanımlanması

Veri Kaynağı Olarak Eklenen Excel’in Yol-Kullanıcı Adı ve Şifre Tanımlamaları

 

 

8.  Eğer raporlarınızda herhangi bir web sitesinden XML ile veri çekme gibi bir durum söz konusu ise Yenilemeyi Zamanladığınız anda verinin güncel gelebilmesi için bu web sitesinin de tanımlanması gereklidir.

Veri Kaynağı TürüWeb olarak seçilir.

 

Web Sitesinin Veri Kaynağı Olarak Tanımlanması

Web Sitesinin Veri Kaynağı Olarak Tanımlanması

 

 

9. xml uzantılı URL adresi girilerek Kimlik Doğrulama Yöntemi ve isimlendirmeler Excel Veri Kaynağı Ekleme bölümünde anlatıldığı gibidir.

Daha sonra Ekle butonuna basıyoruz ve Web veri kaynağı, ağ geçidi tanımımızın altında yeni bir satır olarak oluşmuş oluyor.

 

Web Veri Kaynağının Tanımlamaları

Web Veri Kaynağının Tanımlamaları / Power BI Ağ Geçidi

 

 

10.  Raporlarımızdaki verilerin büyük bir kısmını elde ettiğimiz kaynaklar ise genellikle veri tabanlarıdır. Şimdi de VERİ KAYNAĞI olarak bir veri tabanı ekleme işleminin nasıl yapıldığına bakalım.

Bu yazımda oluşturduğum örnekte SQL Server (MS SQL) bağlantısını anlatacağım. Fakat adımları takip ettiğinizde MySQL-Oracle-PostgreSQL sunucularının bağlantılarını da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Veri Kaynağı Türü olarak SQL Server ‘ seçiyoruz.

 

SQL Server Ağ Geçidi Ayarları

SQL Server Ağ Geçidi Ayarları / Power BI Ağ Geçidi

 

 

11.  Bu bölümde tanımlamış olduğumuz diğer veri kaynaklarından farklı olarak Sunucu ve Veritabanı alanları bulunmaktadır.

Sunucu ismi olarak verilerin bulunduğu SQL Sunucu ismi yazılmalıdır. SQL Server‘ın kurulu olduğu bilgisayarın IP adresi de yazılabilir. Fakat Microsoft bu bölüme SQL sunucu isminin (Server Name) yazılmasını önermektedir. (SQL08-ENT gibi)

Veri tabanı bölümüne verilerin bulunduğu veri tabanı yazılır. Genel olarak kullanılan MicrosoftDynamicsAx- Logo-SAP gibi ERP (Enterprise Resource Planning-Kurumsal Kaynak Planlaması) yazılımlarına ait bir veri tabanı olabilir.

Kimlik Doğrulama Yöntemi alanında ise SQL Server ‘ a Windows authentication ile giriş yapılabiliyorsa Windows, SQL authentication ile giriş yapılıyorsa Temel seçeneği seçilir.

 

veri-kaynagi-olan-sql-server-tanimlamalarinin-yapilmasi

SQL Server Veri Kaynağının Tanımlanması / Power BI Ağ Geçidi

 

 

12. Aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaştıysanız her şey yolunda gitmiştir demektir. Artık data gateway bağlantısı çevrimiçi durumdadır ve raporlarınızın yenilemeleri zamanlayabilirsiniz.

 

Data gateway online

Ağ Geçidi Bağlantısının Çevrimiçi Olması / Power BI Ağ Geçidi

 

 

“Bu veri kümesinde veri kaynakları için yüklenmiş veya yapılandırılmış bir ağ geçidiniz yok. Lütfen yeni bir kişisel ağ geçidi yükleyin veya mevcut bir veri ağ geçidi için veri kaynağını yapılandırın. “ Hatası

13. Yukarıdaki adımların hepsini uyguladınız fakat Ağ Geçidi Bağlantısı ekranında aşağıdaki gibi bir hata mesajıyla karşılaştıysanız;

“Bu veri kümesinde veri kaynakları için yüklenmiş veya yapılandırılmış bir ağ geçidiniz yok. Lütfen yeni bir kişisel ağ geçidi yükleyin veya mevcut bir veri ağ geçidi için veri kaynağını yapılandırın. “

 

Veri Kaynaklarının Tanımlanmasına Rağmen Ağ Geçidi Bağlantısının Çevrimdışı Olması

Veri Kaynaklarının Tanımlanmasına Rağmen Ağ Geçidi Bağlantısının Çevrimdışı Olması / Power BI Ağ Geçidi

 

Hatanın Sebepleri

Bu hatanın 2 sebebi olabilir.

  • 1) Raporunuzda bulunan veri kaynaklarının hepsinin tanıtılmamış olması : Power BI Desktop ekranından (pbix dosyası) verilerinizi oluşturan kaynakları kontrol ediniz ve gözden kaçan bir kaynak varsa eklemeniz durumunda data gateway çevrimiçi duruma gelecektir.
  • 2) Power BI Desktop’ ta oluşturulan raporda, Excel’ den veya diğer kaynaklardan alınan verilerin dosya yolunun, Power BI Web ekranında tanımladığımız dosya yolundan farklı olması :

* Power BI DesktopEdit Queries ekranında Excel’ den veya diğer kaynaklardan alınan verilerin dosya yolunu (kaynağını), sol taraftaki menüden ilgili veri kümesi seçilerek ve seçilen veri kümesinin Source (Kaynak) bölümüne tıklayarak bakabiliriz.

 

Power BI Desktop - Edit Queries - Veri Kaynağı Yolu

Power BI Desktop – Edit Queries – Veri Kaynağı Yolu / Power BI Ağ Geçidi

 

* Bu dosya yolu Power BI Web ekranında Ağ Geçitleri Yönet ekranında eklemiş olduğumuz dosya yolu ile aynı olması gereklidir.

 

Veri Kaynağının - Ağ Gecidi Yolunun (path) Aynı Olması Gerekir

Veri Kaynağının – Ağ Gecidi Yolunun (path) Aynı Olması Gerekir. / Power BI Ağ Geçidi

 

 

* Power BI DesktopEdit Queries ekranında gerekli değişiklikleri yapıp Close & Apply ‘ tıklıyoruz. Değişikliğin Power BI Web ekranına yansıması için Home sekmesinden Publish (Yayımla) butonuna tıklıyoruz.

 

Close and Apply (Kapat ve Uygula) / Publish (Yayımla)

Close and Apply (Kapat ve Uygula) / Publish (Yayımla) – Power BI Ağ Geçidi

 

 

* Bu işlemler tamamlandıktan sonra data gateway ‘ iniz çevrimiçi olarak görünecektir.

 

Ağ Geçidi Bağlantısının Çevrimiçi Hale Gelmesi

Ağ Geçidi Bağlantısının Çevrimiçi Hale Gelmesi / Power BI Ağ Geçidi

 

 

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur. Görüşlerinizi, önerilerinizi ve sorularınızı yorum bölümüne yazabilirsiniz. Vakit buldukça cevaplamaya çalışacağım.

Görüşmek dileğiyle herkese iyi çalışmalar…

 

One Response

  1. Ali Yüzen

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.