Küflenmiş Ekmek Yenir Mi ?

Sizce küflü ekmek yenir mi? Şöyle düşünün: İşten eve dönerken trafikte, sevdiğiniz Euroleauge maçını izlerken yiyeceğiniz sandviçin hayalini kurarsınız. Her şeyi hazırlarsınız; domatesler, salamlar, peynirler, biberler, biraz da yeşillik tabi ki. İki gün önceden kalan ekmeğin sandviç için ideal olduğunu düşünerek, ekmeği bulunduğu yerden çıkarırsınız. Ve şok! Ekmeğin üstünde küçük yeşil küflerin olduğunu fark edersiniz. Üşengeçlik sınırlarında gezdiğiniz bu dakikada, küflerin az olduğunu düşünerek temizleyip, güzel(!) sandviçinizi hazırlarsınız. Sizce bu doğru bir hareket mi? Küflü ekmeği yemek ne kadar doğru? Aman canım bu kadar küften ne olacak diyenlerden misiniz? O zaman bu içeriğimiz tam size göre!

 

 

Küflü Ekmek Yenir Mi?

Hepimiz ekmeğin küflü kısmını kestiğimizde kalan kısmın temiz olduğunu düşünürüz. Ancak kesip attığımız küf sporları buz dağının sadece görünen kısmıdır. Bunun sebebi küfün, mantarlar aleminin bir üyesinin olmasından dolayıdır. Küf mantarlarının gözle görülmeyen hyphae (hif) denilen ağ şeklinde kökleri vardır. Yani bizim temiz kalan bölüm olarak gördüğümüz bölgelerin bir çoğunu bu kökler oluşturur.

Küfün gözle görünen gövde kısmı sporangiums denen üreme kısmıdır. Sporangiumlar etrafa binlerce spores (spor) yayar.

 

Küflenmiş Ekmeğin Yapısı | Küf Mantarının Hyphae (hif) Adı Verilen Kök Benzeri Yapısı

Küflenmiş Ekmek Yenir Mi? | Küf Mantarının Hyphae (hif) Adı Verilen Kök Benzeri Yapısı

 

50 Günlük Küf Mantarının Yakınlaştırılmış Görüntüsü | Küflenmiş Ekmek Yenir Mi?

50 Günlük Küf Mantarının Yakınlaştırılmış Görüntüsü | Küflenmiş Ekmek Yenir Mi?

 

İçerisinde küf mantarları bulunan bazı peynir türleri ile soya sosu gibi gıdalarının tüketilmesinde genel olarak bir sorun yoktur. Hatta penisilin gibi antibiyotikler yapılırken küf mantarlarından yararlanılır.

Bu sebepten bir çok insan küflü ekmek yemenin de zararsız olacağını hatta yararlı bile olabileceğini düşünür. Oysa ki bu yanlış bir kanıdır. Aslında küflü bir ekmeği yemek, tıpkı doğadaki bir mantarı bilinçsizce yemek gibidir. Yani sağlığınızı ortaya koyduğunuz bir kumardır.

Yaklaşık 300.000 üyesi olduğu düşünülen küf mantarlarının büyük çoğunluğu zararsızken, bazı türleri ölümcül olabilecek derecede tehlikelidir ve ekmeğimizde gelişen mantarın hangi türde olduğunu çıplak gözle anlamak imkansızdır.

 

Küflü Ekmek Yemek Zararlı Mı?

Küflü Ekmek Yemek Zararlı Mı? | Küf mantarlarının bazı türleri ölümcül olabilecek derecede tehlikelidir ve ekmeğimizde gelişen mantarın hangi türde olduğunu çıplak gözle anlamak imkansızdır.

 

Örneğin, Cladosporium türü mantarlar genelde zararsız olmalarına rağmen alerjileri tetikleyebilir. Mikotoksin adlı zehirli metabolizma ürününü üreten 400 mantardan biri olan Penicillium crustosum ise kas krampları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. 2005 yılında yaşlı bir çift, bu tür küfün oluştuğu çorbayı içtikten sonra hastaneye kaldırıldı. Şiddetli kas titremeleri olduğu gözlemlendi neyse ki bu sefer şanslıydılar ve iyileştiler.

Yukarıda bahsedilen riskli durumların oluşma ihtimali düşük de olsa, küflü bir ekmeği temizleyip, yemeden önce kendinize hep şu soruyu sorun.

Ya gerçekten ekmeğin üstünde çok zehirli bir küf mantarı oluşmuş ise, o anki açlık için bu riske değer mi? Zaten yukarıda ki resimlere dikkatlice baktıysanız iştahınızın kapanmış olma ihtimali yüksek. Yine de siz siz olun küflenmiş ekmeği asla tüketmeyin!

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.businessinsider.com/is-it-bad-to-eat-moldy-bread-2018-8
  • Bilim ve Teknik Dergisi Ocak 2019 Sayısı
  • https://www.slideserve.com/tareq/bread-mold
  • http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/artnov14macro/Brown_Ryan_Mold.pdf
  • https://www.npr.org/sections/thesalt/2017/04/21/523647669/is-it-safe-to-eat-moldy-bread

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.